چهارشنبه 25 فروردین 1400

فرشید یوسفی

فرشید یوسفی متولد ۱۳۲۰ کرمانشاه - شاعر، معلم و تاریخ‌نگار است که بیشتر به واسطۀ آثارش در زمینۀ نامداران تاریخی منطقۀ کرمانشاه شناخته شده‌است .فرشید یوسفی در یک سالگی پدرش را از دست داد.

توضیحات

در همان شهر درس خواند و معلم شد. یوسفی به سرودن شعر به دو زبان فارسی و کردی جنوبی پرداخت و همچنین به پژوهش در رابطه با تاریخ شهر کرمانشاه و نامداران این منطقه پرداخت و ۱۴ کتاب را در این باره به چاپ رساند. او بیش از هر چیز به خاطر کتاب شعر «ئاگرواران» شناخته شد که مجموعه‌ای از غزل‌های کُردی جنوبی و فارسی کرمانشاهی بود که از شاعران کرمانشاهی گلچین کرده‌بود.

او همچنین کتابی را با عنوان «زندگینامۀ بزرگان کرمانشاه» به چاپ رساند که جلد دوم آن چهاردهمین اثر وی به شمار می‌رود. یوسفی از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۹۰ حدود ۴ دهه بر روی این کتاب کار کرده و بزرگان کرمانشاه را از قرن اول هجری تا سال ۱۳۰۰ مشخص و معرفی کرده‌است. این افراد از گروه‌های مختلف از جمله هنرمندان، ادیبان، فضلا، دانشمندان و روحانیون اهل کرمانشاه بودند. در جلد نخست این اثر حدود ۲۰۰ نفر از این بزرگان را از قرن اول تا سیزدهم معرفی شده‌اند. جلد دوم نیز نامداران شهر کرمانشاه را از سال ۱۳۰۰ تا ۱۳۹۳ معرفی می‌کند.

تصاویر مرتبط