یکشنبه 09 آذر 1399

 

 

رديف

نام منطقه

شهرستان

بخش

روستا

توضيحات

1

سراب گزنهله

سنقر

سنقر

گز نهله

منطقه نمونه گردشگری سراب گزنهله در شهرستان سنقر و کلیایی قرار دارد. سراب گزنهله درجنوب شهربه دليل برخورداري ازموقعيت واقليم مطلوب وچشم انداززيباباچشمه هاي زلال ازمناطق ديدني وتفريحي سنقربه شمارمي رود.

2

سراب فش

كنگاور

كنگاور

فشخواران

این سراب در فاصله 17 کیلومتری کنگاور واقع شده ویکی از جاذبه های طبیعی کنگاور میباشد درکنار این سراب امامزاده ای بنام سید جمالالدین  قرار دارد.

3

معبد آناهيتا

كنگاور

كنگاور

حسن آباد

نیایشگاه آناهیتا بنای تاریخی که امروزه در شهر کنگاور واقع شده است. معبد آناهیتا بزرگترین بنای سنگی ایران است و شیوه ی ساخت معماری آن شامل رواق های سرپوشیده طویل در چهار سوی صحن وسیع مستطیل شکل است.

4

شيان

اسلام آبادغرب

كرمانشاه

شيان

در شهرستان اسلام آباد غرب سدی با نام شیان احداث شده است.

5

سراب شرف آباد

اسلام آبادغرب

اسلام آباد غرب

سراب هرسم

محوطه سراب شرف آباد  مربوط به دوره اشکانیان - دوره ساسانیان - دوره ایلخانی است و در اسلام آباد غرب، جنوب تپه سراب شرف آباد واقع شده است.

6

تالاب هشيلان

كرمانشاه

كرمانشاه

سبزعلي

تالاب هشيلان در 26 کيلومتري شمال غرب کرمانشاه در دهستان «الهيار خاني» و در دامنه کوههاي «خورين» و «ويس» قرار دارد.

7

طاق بستان

كرمانشاه

كرمانشاه

ملاوزد

طاق بستان در زبان بومی (کردی) طاق وسان گفته میشود. «سان» به معنی سنگ میباشد و به اين ترتيب طاق بستان طاق سنگی معنی میدهد. اين مجموعه در قرن سوم ميلادی ساخته شده است. محوطه تاريخي طاق بستان در دامنه كوهي به همين نام و در كنار چشمه اي در شمال شرقي حاشيه كنوني شهر كرمانشاه واقع شده است. در اين محوطه، آثاري از دوره ساساني وجود دارد.

8

سراب نيلوفر

كرمانشاه

خالصه

سراب نيلوفر

سراب نیلوفر کرمانشاه یکی از جاذبه های گردشگری این شهر به شمار می رود،سراب نیلوفر دریاچه کوچکی در حدود ۲۰ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه است که مملو از گلهای نیلوفر است که در فصول گرم سال غنچهها و برگهای آن سر از آب برآورده و قسمت زیادی از آن را میپوشاند. اطراف این سراب تأسیسات رفاهی گردشگری و پارکی احداث شدهاست.

9

سراب كرند

دالاهو

كرند غرب

حصيل قنبره

این سراب زیبا در شمال شهر کرند غرب ودردل کوهای بلند اطراف کرند قرار گرفته. هوای بسیار خنک وطبیعت زیبا اطراف این سراب به این منطقه زیبایی خاصی داده است.

10

ريجاب

دالاهو

سرپل ذهاب

ريجاب

ریجاب» یا «ریژاو» که در زبان کردی به معنی محل ریزش آب و آبشار است. با نخستین نگاه می توان به دلیل نامگذاری این منطقه پی برد چرا که از لابه لای کوه های منطقه چشمه های بسیار زیبایی جریان دارد که موجب پرآبی ریجاب شده است. منطقه ریجاب از نظر جغرافیایی منطقه ای کوهستانی و دارای آب و هوایی معتدل است که از طرف شمال به کوه های دالاهو منتهی می شود. وجود باغ های انجیر، گردو و انار و رودخانه خروشان ریجاب که سرچشمه رودخانه الوند است، برگی از طبیعت را در این منطقه ورق زده است. از آنجا که ریجاب در منطقه ای کوهستانی قرار دارد، وجود کوه های زیبای تلاش، مله سوره ( گردنه سرخ )، تاش خزی، کچلی تلار، کاو، قله برزه، گل دره و ... در این منطقه جذابیت دوچندانی به ریجاب داده است و بهانه ای را نیز برای کوهنوردان و جوانان برای دیدار و گذران ایام تعطیل در این منطقه به وجود آورده است.

11

شمشير

پاوه

پاوه

شمشير

روستای  شمشیر یکی از روستاهای زیباو دیدنی بخش مرکزی شهرستان پاوه در اسـتان کرمانشاه می با شد .روستای  شمشیر با مختصات جـغرافیایی 46 درجـه شرقی و 34درجه شمالی، در 8 کیلومتری شهر پاوه و 130 کیلومتری کرمانشاه قرار گرفته است ارتفاع روستای شمشیر از سطح دریا 1780 متر است و اقلیمی معتدل دارد. آب و هوای  روستای  شمشیر در بهأر وتابستان معتدل و مطبوع و در فصل زمستان سرد و خشک است.رودخانة (چم) شارا در جنوب روستا ی شمشیر جریان دارد.روستای شمشیر قدمتی طولانی دارد ونام قبلی آن شش میر به معنای شش امیر و خان بوده است.مردم روستای شمشیر به زبان کردی و با لهجة جافی سخن می‏گویند. مسلمان پیرو مذهب تسنن می باشند.

12

نودشه

پاوه

پاوه

وزلي

شهر نودشه در غرب استان کرمانشاه ودر 32 کیلومتری شمال غرب شهرستان پاوه قرار دارد . این شهر در 11 35 عرض جغرافیایی و 15 46 طول جغرافیایی ودر ارتفاع متوسط 1450 متری از سطح دریا واقع است . میانگین بارندگی در طول سال در سالهای پر بارش بین 500 تا 600 میلیمتر در نوسان بوده میانگین دمای سالانه چیزی حدود 20 درجه سانتی گراد است جمعت شهر نودشه در حدود 5000 نفر می باشد . این شهر محصور است بین کوههای دربن در شمال با ارتفاع 2750 متر، کوه کماجر وشخله وچناره در جنوب با ارتفاع میانگین 1800 تا 1900 متر و کوه شمشی با ارتفاع تقریبی 2000 تا 2100 متر در غرب و دره باصفای نودشه منتهی به رود سیروان در شرق. جاذبه های طبیعی شهر نودشه: شهر نودشه در مسیر سلسله جبال زیبای زاگرس شمالی قرار گرفته است . یکی از زیباترین چشم اندازها کوه شاهو با ارتفاع 3410 متر از سطح دریا در شرق نودشه دیده می شود.

13

هجيج

پاوه

نودشه

هجيج

روستای هجیج از توابع بخش نوسود شهرستان پاوه در استان کرمانشاه است و در درهای زیبا و در جنگلی انبوه قرار گرفته است این روستا از جمله پرجاذبهترین نقاط استان کرمانشاه و از مناطق دیدنی اورامانات است و در 25 کیلومتری شهرستان پاوه قرار دارد. روستای هجیج یکی از روستاهای پلکانی است با کوههای سنگی، مناظرسرسبز، چشمههای خروشان و مسیر پرپیچ و خم که چشم هر بینندهای را به خود معطوف میکند، به طوری که علاوه بر گردشگران، همواره هنرمندان خوش ذوق را به سمت خود میکشاند. به علت کمبود زمین، پشت بام هر منزلی حیاط منزل پشتی محسوب میشود، طبعاً محل بازی بچهها و تفرجگاه والدین است. مجموعه روستای هجیج یکی از شگفت انگیزترین روستاهای جهان است با مجموعهای از خیابانهای نیمدایره و ردیف ساختمانهای یک رو به دره عمیق و رودخانه زیبای سیروان. خانههای هجیج همگی از سنگ و اغلب به صورت خشکه چین و پلکانی ساخته شده، به گونهای پشت بام هر خانه، حیاط خانه دیگری است. بارش نزولات جوی مناسب به ویژه برف در فصل سرد سال و باران در بهار و پاییز موجب سرسبزی و طراوت روستا و مناظر اطراف آن شده است.

14

ازگله

ثلاث باباجاني

ازگله

دره زاله عليا

اَزْگَله شهری است در استان کرمانشاه. این شهر در بخش ازگله از توابع شهرستان ثلاث باباجانی قرار دارد شهر ازگله دارای آب وهوای معتدل مدیترانه ای می باشد که خصوصیات آب و هوای آن تابستان گرم وخشک و هوای زمستان آن معتدل و بیشتر بارندگی در فصل زمستان صورت می گیرد.

15

قوري قلعه

روانسر

پاوه

قوري قلعه

بزرگ ترین غار آبی خاورمیانه با پیشینهٔ ۶۵ میلیون سال است؛ که در استان کرمانشاه قرار دارد. این غار در ۲۵ کیلومتری شهر روانسر، در دامنه کوه شاهو و مشرف بر جاده روانسر - پاوه و در همسایگی روستایی به همین نام جای گرفته است.

درازای این غار ۱۲ کیلومتر و ژرفای آن ۳۱۴۰ متر است و به عنوان یکی از هفت اثر طبیعی ملی ایران، به ثبت رسیدهاست. در سال ۱۳۵۵ یک گروه از غارشناسان انگلیسی و در سال ۱۳۵۶ گروه دیگری از غارنوردان فرانسوی بخشهایی از غار را بطول پانصدوپنجاه متر بررسی و اکتشاف کردند. در دهه ۱۳۶۰ نیز گروهی از غارنوردان کرمانشاهی بخشهای جدیدی از غار را تا عمق بیش از سه کیلومتر اکتشاف و شناسایی کردند.

از لحاظ زیست شناسی غار مسکن گونه نادری از خفاش بنام خفاش موش گوشی است.

در جریان تسطیح دهانه غار آثاری از اواخر دوره ساسانی در کف غار کشف شد که شامل هشت عدد ظرف نقره ای با نقش کبک و پرندگان شکاری و درنا، تکه های سفال و پانزده سکه ساسانی مربوط به یزدگرد سوم است. بر روی دو ظرف نیز کتیبه هایی به خط پهلوی میانه نوشته شده که توسط متخصصین ایرانی ترجمه شده است. ظروف نقره از نظر متخصصان ساخت منطقه اورامان بوده و محلی هستند. غارهای اطراف قوری قلعه بر اساس مطالعات باستان شناسی از حدود 50 هزار سال پیش تا حدود 12 هزار سال پیش مسکن شکارچیان عصر سنگ بوده است.

16

سراب روانسر

روانسر

روانسر

 

سراب روانسر یکی از جاذبههای دیدنی استان کرمانشاه است.

این سراب دیدنی واقع در شهر زیبای روانسر است.

سراب روانسر منشأ اصلی رودخانهی قرسوه است. که یکی از بزرگترین و طویلترین رودخانههای استان کرمانشاه میباشد. این سراب از کوههای سربه فلک کشیده شاهو سر چشمه میگیرد.

17

سراب گلين

گيلانغرب

گيلان غرب

گلين الله مراد

منطقه نمونه گردشگری سراب گلین در شهرستان گیلانغرب قابلیت کوهنوردی، کایت سواری، برگزاری تورهای علمی، وجود تپه ها جهت پیاده روری و طبیعت گردی، وجود باغات میوه، فعالیت شکار و طبیعت، وجود چشمه های آب و جویبارهای روان در منطقه، تنوع پوشش گیاهی، ساماندهی پارک جنگلی و قرار گرفتن در مسیر گردشگری طبیعی استان کرمانشاه تنها بخشی از مزیت ها، فرصت ها و قابلیت های منطقه نمونه گردشگری سراب گلین است.

18

تنگ حمام

سرپل ذهاب

سرپل ذهاب

تنگ حمام

 

19

دره اژدها

سرپل ذهاب

سرپل ذهاب

زاتله حسين

 

20

آبشار گروس

صحنه

صحنه

گروس

 

21

دربند صحنه

صحنه

صحنه

همت آباد

دربند صحنه در قسمت شمالی شهر صحنه قرار دارد که یکی از مناطق خوش آب و هوا این شهر به لحاظ توسعه گردشگری و پتانسیل خوب توریست می باشد نظر به وجود آبشارهای زیبا ، خروشان و همچنین ایجاد مراکز اقامتی و رفاهی در این محوطه مسافران و گردشگران زیادی از شهرهای حومه و سایر استان ها به این مکان مراجعه می نمایند .

دربند صحنه دره ای بسیار زیبا با انواع درخت های وحشی و باغ میوه وجود دارد که در تاریخ باستان ایران احتمالاً زیستگاه و تفرجگاه بسیاری از شاهان دوره های مختلف بوده   است . در سرچشمه های اصلی این دره در زمان های نه چندان دور آبشار کوچک دیگری وجود داشته است که در حال حاضر به نام آبشار خُشکه معروف است . پایین تر از این آبشار خشک شده سرچشمه های آب دربند به نام چهارچشمه ( چوار کینی ) وجود دارد که قسمت شمالی دربند است و خود به تنهایی از مکان های زیبا و دیدنی دربند است .

22

چشمه ريز

ثلاث باباجاني

تازهآباد

حشمر

 

23

شروينه

جوانرود

جوانرود

شروينه

مرکز بخش کلاشی شهرستان جوانرود استان کرمانشاه است. فاصله آن تا شهر جوانرود ۱۷ کیلومتر است. شروینه طبیعتی زیبا و دلنشین دارد.

24

دالاني

پاوه

نودشه

ويسيان

منطقه ی سیاحتی تفریحی دالانی از جاذبه های طبیعی و مراکزگردشگری شهرستان پاوه در استان کرمانشاه است.

25

چرمله عليا

سنقر

سنقر

چرمله عليا

روستاي چرمله عليا از توابع بخش مرکزي شهرستان سنقر در استان کرمانشاه، با مختصات جغرافيايي 47 درجه و 46 دقيقه طول شرقي و 35 درجه عرض شمالي، در فاصله 23 کيلومتري شمال شرقي شهر سنقر قرار دارد. اين روستا از شمال به ارتفاعات بير و بدر و از شمال غرب به ارتفاعات پريشان محدود مي‏شود. ارتفاع روستاي چرمله عليا از سطح دريا 2180 متر است و اقليمي کوهستاني، سرد و خشک دارد. آب و هواي آن در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در زمستان سرد است. چرمله عليا، از روستاهاي قديمي استان کرمانشاه است و سابقة سکونت نسبتاً طولاني دارد.

ساختمان يک حمام قديمي که تاريخ ساخت آن به دورة قاجاريه مربوط است. بيانگر قدمت و سابقة تاريخي اين روستاست.

26

بيستون

هرسين

بيستون

محدوده شهر

مجموعه آثار جهاني بيستون- چشم انداز کوه ودشت و آثار تاريخي- توريسم ورزشي . سنگنبشته بیستون بزرگترین سنگنبشتهٔ جهان، نخستین متن شناخته شدهٔ ایرانیو از آثار دودمان هخامنشیان (۵۲۰ پ. م) واقع در شهرستان هرسین در سی کیلومتری شهر کرمانشاه بر دامنه کوه بیستون است. سنگنبشته بیستون یکی از مهمترین و مشهورترین سندهای تاریخ جهان و مهمترین متن تاریخی در زمان هخامنشیان است که شرح پیروزی داریوش بزرگ را بر گوماته مغ و به بند کشیدن یاغیان را نشان میدهد.

محوطه بیستون از آثار ملی ایران است و خود این اثر هم از سال ۲۰۰۶ یکی از آثار ثبت شدهٔ ایران در میراث جهانی یونسکو است.

27

پارك هرسين

هرسين

هرسين

محدوده شهر

آثار پارک هرسین  مربوط به دوره ساسانیان است و در هرسین، پارک قدیمی شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ فروردین ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۱۶۸ بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

28

سراب نوژيوران

هرسين

بيستون

سراب نجويران

قدمت تاريخي روستا از دوره اشكاني  ، اثر باقيمانده از قلعه اي تاريخي منتسب به حسن صباح سراب زلال و جاري نوژي وران ،كوههاي زيبا  مزارع و دشت زيباي گلهاي وحشي بهاري باغات پر بار مركبات ، گله ها و رمه هاي شير افشان  با مردماني به غايت مهمان نواز زمينه اي براي توسعه توريسم روستايي و طبيعي را فراهم آورده است.

29

چارقاپي

قصرشيرين

قصر شيرين

تپه سفيد بكيشان

طول جغرافيايي: 45 درجه و 26 دقيقه- عرض جغرافيائي: 33 درجه و 48 دقيقه- نوع جاذبه: تاريخي و فرهنگي و بازرگاني-مساحت منطقه: 50 هکتار-پوشش گياهي منطقه: نخلستان-اقليم منطقه: آب و هواي گرم و خشک-توپوگرافي منطقه: نسبتاً هموار با ارتفاع متوسط 365 متر از سطح دريا و شيب بين 10-2 درصد-منابع آب موجود: شبکه توزيع آب شهري

اين مجموعه شامل بناي معروف به عمارت خسرو يا حاجي قلعه سي، بناي معروف به آتشکده چهارقاپي، بناي بان قلعه (قلعه خسرو) و سيستم­هاي آبرساني است. در مورد زمان ساخت بنا نيز اختلاف نظرهايي وجود دارد. برخي آن را متعلق به دوره ساساني و به عبارتي صريح­تر زمان خسرو پرويز (590 تا 628ميلادي) مي­دانند و برخي ديگر نيز آن را به زمان عباسي نسبت مي­دهند. در اطراف اين مجموعه، به ويژه در پيرامون بناي قلعه خسرو نخلستان زيبايي وجود دارد که به باغ شاه معروف مي­باشد.

مهمترين زمينههاي سرمايهگذاري:

توسعه و تکميل زيربناها و ساماندهي فضاي بناهاي تاريخي،، تأسيس اقامتيگاه گردشگري و کارگاه صرف غذا و نوشيدني، تسهيلات ورزشي، ايستگاه سلامت و محوطه سازي همراه با توسعه فضاي سبز.

30

چم امام حسن

قصرشيرين

قصر شيرين

امام حسن

زيارتگاه چم امامحسن(ع) يا همان قدمگاه به عنوان يكی از زيارتگاههای معروف در شهرستان قصرشيرين از توابع استان كرمانشاه مورد توجه بسياری از ارادتمندان به اهلبيت(ع) در اين شهرستان است.

بهگزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) شعبه كرمانشاه، بنای مذهبی چم امامحسن(ع) واقع در شهرستان قصرشيرين يكی ديگر از صدها بنای مذهبی استان كرمانشاه است.

اين مكان كه به قدمگاه امام حسنعسگرى(ع) هم معروف است از اماكن تاريخى، دينى و زيارتى شهرستان قصرشيرين است كه در ۲۳ كيلومترى جنوب شرقى اين شهر و در مسير محور قصرشيرين به گيلانغرب واقع شده است.

اين مكان در زبان محلى مردم قصرشيرين به چم امامحسن(ع) معروف است و روزانه گروه زيادى از مردم منطقه براى زيارت در اين مكان حاضر میشوند.

31

رودخانه قره سو

كرمانشاه

رودخانه قره سو

--

طول جغرافيايي:47 6' 00.39"- عرض جغرافيائي:  34 21' 46.53"- نوع جاذبه: طبيعي- اقليم منطقه:  نيمه مرطوب سرد- توپوگرافي منطقه: دشت- پوشش گياهي منطقه: مرتع- منابع آب موجود: رودخانه-

مهمترين زمينههاي سرمايهگذاري:کمپ گردشگري ورزشي-اکوتوريسم -گردشگري سلامت-کمپ هاي موقت-برگزاري تور-رستوران سنتي-کافه تريا-ورزشهاي آبي.

32

پارك جنگلي مرصاد

كرمانشاه

پارك جنگلي مرصاد

چهارزبر

 

33

بيدميري

پاوه

بيدميري

بيد ميري

یکی  از مناطق نمونه گردشگری  از نوع جاذبه های طبیعی منطقه کوهستانی با آب و هوای  خیلی مرطوب  که در دامنه کوه شاهو  بالاتر از سراب هولی در  شهرستان پاوه  واقع شده است.وجود چشمه های متعدد و دائمی در ارتفاعات و گلهای  زیبای سوسن  و لاله های واژگون در فصل بهار در این منطقه از  زیباییهای منحصر به فرد این منطقه تفرجگاهی است.

34

نوسود

پاوه

نوسود

 

طول جغرافيايي:     46 12' 09.10" عرض جغرافيائي: 35 10' 08.19" نوع جاذبه: طبيعي و فرهنگي اقليم منطقه: نيمه مرطوب مساحت منطقه:  25 هكتار توپوگرافي منطقه: کوهستاني پوشش گياهي منطقه: جنگل، باغ، مرتع منابع آب موجود: چشمه سار فاصله تا مركز استان: 164 کيلومتر تا کرمانشاه فاصله تا مركز شهرستان: 36 کيلومتر- جاذبههاي گردشگري در محدوده منطقه: جاده گردشگري دالاني ، شهر نودشه، مقبره سلطان اسحاق، رودخانه سيروان و ....

مهمترين زمينههاي سرمايهگذاري:اکوتوريسم گردشگري سلامت کمپ هاي موقت برگزاري تور

35

بوزين و مرخيل

پاوه

بوزين و مرخيل

 

 

36

سراب گرم

سرپل ذهاب

سراب گرم

 

 

37

بازي دراز

سرپل ذهاب

بازي دراز

 

ارتفاعات سختگذر بازی دراز با قلههای بلند و شیبهای تند و بریدگیهای ممتد از اهمیت ویژهای در منطقه مرزی استان کرمانشاه برخوردار است این ارتفاعات به مثابه عرضه بزرگی درون مثلث قصرشیرین _ گیلان غرب_ سرپل ذهاب واقع شدهاست و برمنطقه تسلط کامل دارد.

38

بدر و پريشان

سنقر

بدر و پريشان

چرمله عليا

ارتفاعات  بدرو پريشان  با 3600 متر ارتفاع  و ارتفاعات  دالاخاني  و قله  سهيل  با 3850  متر ارتفاع  كه از جمله  ارتفاعات  مهم كشوري  در ارتباط با  كوه نوردي  بشمار  مي روند ، كوههاي  مذكور  داراي  پناهگاه  هستند.

39

نخلستان

قصرشيرين

نخلستان

 

منطقه نمونه گردشگری نخلستان واقع در شهر قصرشیرین، یکی دیگر از 50 منطقه نمونه گردشگری استان کرمانشاه است.

40

سراب ماران

كنگاور

سراب ماران

 

این سراب در 12 کیلومتری جنوب غربی کنگاور و در روستای دهلر قرار دارد و بخش اعظمی از زمین های کشاورزی زیر دست خود را مشروب می سازد.

41

سراب مورت

گيلانغرب

سراب مورت

 

محوطه تاریخی سراب مورت در پنج کیلومتری شرق شهرستان گیلانغرب و در حاشیه روستای سراب واقع شده و نام این محوطه برگرفته از سراب خروشان و بوته های مورتی است که پیرامون این محوطه تاریخی روییده اند. طی بررسی های باستان شناختی در این منطقه سه محوطه تاریخی شناسایی شده که به نظر می رسد یکی از دلایل شکل گیری این محوطه در منطقه وجود بوته های مورت و همین سراب بوده است.

42

ديره

گيلانغرب

ديره

 

 

43

سد گيلانغرب

گيلانغرب

سد گيلانغرب

 

 

44

سراب قنبر

كرمانشاه

سراب قنبر

 

این سراب در حومه شهر کرمانشاه واقع شده است.

45

سفيدبرگ

جوانرود

سفيدبرگ

 

پوشش گیاهی بی نظیر شامل جنگل، باغ و مرتع، وجود چشمه ساران متعدد، وجود کوهساران مرتفع، آب و هوای مرطوب سرد و وجود جاذبه های متعدد طبیعی و فرهنگی از جمله ویژگیهای بارز منطقه نمونه گردشگری سفید برگ است.

ماهی کباب در سفید برگ برای گردشگران و مسافرین به خاطره ای ماندگار برای آنها تبدیل خواهد شد.

46

سراب سيري جان

صحنه

صحنه

 

ردوخانه سراب سيري جان،كه آب آن با افزوده شدن آب چشمه سارهاي روستاهاي دوآب،دستجرده و ... فزوني مي يابد پوشش گیاهی سرسبز و درختان سایه انداز  از امتیازات ویژه این سراب است آب  شرب روستاها ، آبیاری  باغات  و زمینهای  کشاورزی و استخر پرورش ماهی  از این سراب تامین می گردد

47

چشمه سهراب

هرسين

هرسين

 

 

48

رودخانه گاماسياب

هرسين

هرسين

 

گاماسیاب نام رودی زیبا و پرآبی است در  دهستان گاماسیب واقع در غرب ایران که یکی از طویل ترین رودخانههای ایران به شمار میرود. این رودخانه از چشمههایآهکیواقعدر ۲۱ کیلومتریجنوبشرقی نهاوند واقع در غرب استان همدان، از دامنههایشمالیارتفاعات گریندر شرق شهرستان دلفان بهنامسرابگاماسیاب سرچشمهمیگیرد. گاماسیاب پس از دریافت سایر جریانات سطحی دیگر حوزههای مجاور نظیر آب ملایر، تویسرکان، اسدآباد به کنگاور در شرق استان کرمانشاه وارد شده و در فرامان کرمانشاه به رودخانه قرهسو میریزد. گاماسیاب پس از عبور از استان کرمانشاه وارد استان لرستان میگردد. گاماسیاب در طول استان لرستان سیمره نامیده میشود و تمام رودخانههای لرستان به آن میپیوندد و پس از گذشتن از لرستان در غرب خوزستان جاری و بنام کرخه نامیده میشود و بالاخره به باتلاق هورالعظیم منتهی میگردد.

49

سراب ماميشان

ثلاث باباجاني

ازگله

 

این سراب در  شهرستان ثلاث باباجانی ،تازه آباد ، مرکز  بخش ازگله  در روستای سرقلا  واقع شده ، این سراب دارای آب و هوای نیمه خشک سرد از مناطق گردشگری طبیعی این منطقه است.

50

ويس القرن

روانسر

روانسر

 

جاده اصلي کرمانشاه روانسرنزديکترين شهر:کرمانشاه

مالکيت منطقه:منايع طبيعي،اوقاف.طول جغرافيايي: 46  50' 56/42" عرض جغرافيايي:. 34  31' 35/08"نوع جاذبه:طبيعي، فرهنگي.

مساحت منطقه:100 هکتار.اقليم منطقه: نيمه مرطوب سرد  .

توپوگرافي منطقه: تپه اي.پوشش گياهي منطقه: مرتع. زيارتگاه حضرت ويس القرن، موقعيت ويژه قرارگيري منطقه به لحاظ توپوگرافي و چشم انداز زيباي آن .برگزاري دوره هاي آموزشي و پروازي ورزشهاي هوايي که از سال 78 توسط کميته ورزشهاي هوايي هيئت کوهنوردي استان کرمانشاه آغاز شده، از جمله قابليت هاي گردشگري منطقه است که علاوه بر گردشگري مذهبي، موجب شکل گيري و جذب نوع خاصي از گردشگري ماجراجويانه شده است.