دوشنبه 18 اسفند 1399

شهر صحنه ، شهر زيبا و كوچكي در شرق استان كرمانشاه قرار دارد. اين شهرستان بر اساس آخرين سرشماري سال 85 بجمعیتی بربابر با 75827 داشته و از دو بخش مركزي و دينور تشكيل شده است. شهرستان صحنه داراي آب و هواي معتدل كوهستاني و ييلاقي مي باشد، بطوريكه با تقسيم استان بـه دومنطقـه سـردسيـر و گرمسير ، شهرستان صحنه جزء نيمه سردسير استان محسوب مي گردد. از رودخانه هاي مهم شهرستان مي توان گاماسياب ، دينور آب و جاميشان را نام برد و جاهاي ديدني وسرابهاي پر آب آن كه هر بيننده اي را جذب خود مي نمايدعبارتند از در بند صحنه ، سراب ارمني جان ، سراب سيرجان و سراب گروس ميباشد.

موقعيت جغرافيايي

شهرستان صحنه با وسعت 1612كيلومتر مربع 2/6 درصد مساحت استان را  بخود اختصاص داده است .

 اين شهرستان در شرق استان قرار گرفته ، از شمال به شهرستان سنقر و كليايي ، از جنوب به شهرستان هرسين و استان لرستان ، از شرق به شهرستان كنگاور و از غرب  به شهرستانهاي كامياران وكرمانشاه محدود شده است .

مردم شهرستان صحنه به زبان كردي تكلم مي نمايند و لهجه هاي كرمانشاهي و لكي در آن رايج است ، در اين شهرستان حدود 73 درصد جمعيت را شيعيان  و 27 درصد را فرقه اهل حق تشكيل ميدهند .

اماکن تاریخی جاذبه های گردشگری

 صحنه داراي طبيعتي زيبا و دلپذير و مراتع غني و سرسبز ، آبشارهاي بي نظير  (دربند و گروس) ، پلهاي تاريخي و بزرگ و بقاع متبركه فراوان و داراي پيشينه تاريخي ، فرهنگي چند هزار ساله مي باشد، وجود ابينه باستاني وآثار تاريخي گواه و مويد اين مطلب است كه تمدنهاي درخشاني در روزگار باستان در اين خطه وجود داشته است.

اماكن تاريخي :

دخمه در بند صحنه ، پل ميانراهان ، امامزاده محمود دينور، امامزاده خلیل ا... ، امامزاده کاظم

جاذبه هاي گردشگري و اماكن سياحتي

آبشار صحنه ، سراب دربند ، سراب گروس ، دخمه در بند صحنه ، پل ميانراهان ، امامزاده محمود دينور

پیشینه فرهنگی

پيشينه فرهنگي شهرستان به قدمت تاريخ است ، شهرستان صحنه مخصوصاً منطقه دينور از دير باز سرزمين شكوفا شدن تمدنهاي درخشاني بوده كه در عصر خود بسيار پيشرفته بوده اند . پلهاي تاريخي ، دخمه هاي دربند ، بقاع متبركه فراوان از اماكن و آثار تاريخي مهم منطقه است و واقع شدن شهرستان در مابين دو اثر تاريخي ارزشمند معبد آناهيتا و كتيبه بيستون شهرستان را به قطب گردشگري مبدل ساخته است .

صحنه مخصوصاً بخش دینور ديار علماء ، ادبا و شعراي نامي و بزرگي همچون ابن قتيبه دينوري ، ابوحنيفه دينوري ، ملاپريشان دينوري و ... بوده و در دوران دفاع مقدس هم همچون ساير نقاط ميهن عزيز اسلامي شهداي گران سنگي تقديم انقلاب اسلامي نموده است.