ﺳﻪشنبه 06 خرداد 1399

امضای تفاهم نامه میراث فرهنگی کرمانشاه و دانشگاه رم ایتالیا

امضای تفاهم نامه میراث فرهنگی کرمانشاه و دانشگاه رم ایتالیا


 
تفاهم نامه همکاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه با دانشگاه ساپینزا رم ایتالیا جهت مستند نگاری برخی از آثار تاریخی این استان به امضا طرفین رسید.
 
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه امید قادری امروز شنبه ۳۰ شهریور۹۸ در نشست با تیم مستندساز دانشگاه ساپینزا رم ایتالیا که در سرسرای جلسات طاق بستان برگزار شد، اظهار داشت: با پیگیری های این اداره کل و حمایت های وزرات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تیم مستندساز ایتالیایی از آثار تاریخی استان بازدید می کنند.
 
او با اشاره به اینکه دانشگاه ساپینزا رم، سابقه دیرینیه ای در مطالعات ایران شناسی و تاریخ و تمدن فلات ایران را در پرونده تجربیات خود دارد افزود: کشور ایتالیا نیز از نظر تاریخ و تمدن بشری بسیار مهم و دارای اهمیت جهانی است و این تیم مستندساز می تواند تجربیات ارزشمند کشور خود را در کرمانشاه عملیاتی کند.
 
وی در ادامه یادآور شد: کرمانشاه با بیش از چهار هزار و۲۰۰ اثر تاریخی دومین استان کشور از نظر کثرت بناهای تاریخی است که این سرمایه گرانسنگ این استان تاریخی محسوب می شود. 
قادری فراهم آوردن بستر مناسب برای شناخت و معرفی ارزش های فرهنگی، تاریخی و طبیعی آثار حوزه میراث فرهنگی محور ساسانی کرمانشاه – قصرشیرین و معبد آناهیتا کنگاور به منظور ارتقا همکاری های بین المللی و به روز رسانی اسناد تاریخی را مهمترین هدف بازدید این گروه ایتالیایی برشمرد.
 
او ادامه داد: کاخ فیروزآباد، زیج منیژه، آتشکده چهارتاقی، عمارت خسرو، سرخه دیزه، نهر شاهدار، زیج انزل، کتیبه آنوبانی نی، قلعه مریم، و قلعه یزدگرد از دیگر بناهای مورد بازدید و مستندنگاری این تیم ایتالیایی خواهند بود.
 
مدیر کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه اظهار داشت: دانشگاه ساپینزا ایتالیا هزینه های سفر این تیم مستندساز را متقبل کرده و میراث فرهنگی هم تعهداتی در مقابل آنها خواهد داشت.
 
این مسوول افزود: همواره تیم های داخلی مستندگار داخلی نیز در جهت معرفی ارزش های تاریخی کشور تلاش می کنند، ولی از تجربیات گرانسنگ این گروه ایتالیایی در حوزه راهکارهای علمی و عملیاتی و پلان های مرمتی نیز بهره خواهیم گرفت.

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.