ﺳﻪشنبه 06 خرداد 1399

کارگروه گردشگری عشایری استان کرمانشاه تشکیل شد/امضای تفاهم نامه همکاری میراث فرهنگی و امور عشایری استان کرمانشاه

کارگروه گردشگری عشایری استان کرمانشاه تشکیل شد/امضای تفاهم نامه همکاری میراث فرهنگی و امور عشایری استان کرمانشاه


اولین جلسه کارگروه توسعه گردشگری و صنایع دستی عشایری استان کرمانشاه تشکیل شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه، این جلسه روز شنبه ۳۰ شهریور ماه با حضور مدیرکل و معاون گردشگری استان، مدیرکل امور عشایری، مدیرکل دفتر روستایی استانداری کرمانشاه، نماینده اداره کار و جمعی از فعالین گردشگری استان در سالن جلسات پایگاه تاریخی فرهنگی تاق بستان برگزار گردید.
دکتر امید قادری مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه در این خصوص اظهار داشت: امروز با توجه به ظرفیت گردشگری عشایری در استان تفاهم نامه ای بین این اداره کل و امور عشایری استان منعقد شد.
وی افزود: برای رونق گردشگری عشایری نیازمند همکاری دستگاهای مسئول و حمایت آن ها از این اتفاق در استان هستیم. 
او تصریح کرد: بخشی از هویت و میراث معنوی ما را عشایر حفظ کرده اند حق بزرگی بر گردن ما دارند که وظیفه ما را سنگین تر کرده است.
قادری ادامه داد: عشایر و زندگی عشایری و هوار نشینی یکی از نقاط قوت پرونده ثبت جهانی اورامانات است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: در بحث عشایر این نکته را باید مد نظر قرار داد که باید به دنبال برند سازی باشیم و با خلاقیت خدمات گردشگری خاص منطقه را ارایه دهیم.
وی تاکید کرد: اهدای تسهیلات به بوم گردی عشایری توسط بانک ها باید در کارگروه اشتغال استان تصویب شود.

همچنین بهزاد محمدی مدیرکل امور عشایری استان کرمانشاه در این جلسه با تاکید بر اهمیت موضوع گردشگری عشایری عنوان کرد: بیش از ۱۴ هزار خانوار عشایری در استان وجود دارند که به صورت درون استانی و برون استان و بهرشیوه سنتی و ماشینی کوچ می کنند.
وی در خصوص تمایز عشایر استان کرمانشاه نسبت به سایر استان ها اظهارداشت: این تفاوت به تنوع ایلی استان باز می گردد که ما در استان کرمانشاه ۱۴ ایل داریم که به لحاظ گویش ها و حتی پوشش با هم متفاوت داریم و در سایر استان های تنها یک ایل هستند.
محمدی ابراز امیدواری کرد با شکل گیری این تفاهم نامه شاهد شکل گیری و توسعه گردشگری و صنایع دستی روستایی باشم.
مدیرکل امور عشایری استان کرمانشاه در خاتمه تصریح کرد حدود ۱۵ نقطه عشایری که ظرفیت گردشگری دارند در مناطق ییلاق و قشلاق استان شناسایی شده‌است.

امیر خسروانی مدیرکل دفتر روستایی استانداری کرمانشاه نیز توسعه گردشگری روستایی در کنار بوم گردی ها را یک ظرفیت مناسب برای استان توصیف کرد و گفت: میتوان بومگردی های تلفیقی ایجاد کرد.
وی تصریح کرد: ایجاد ظرفیت اقامتی در روستاها و مناطق عشایری هر چقدر هم توسعه یابند قطعا نافی هم نخواهد بود و میتوان با ساماندهی تورهای گردشگری میزان زمان اقامت گردشگران را با توزیع مناسب در سطح استان افزایش داد.
خسروانی ساماندهی کاشانه مسافرهای روستایی را یک ضرورت دانست و گفت: از چند سال گذشته آموزش دهیارها در دستور کار قرار داده ایم. 
مدیرکل دفتر روستایی استانداری کرمانشاه با تاکید بر اینکه اقتصاد روستا با این فعالیت ها متحول می شود، گفت: ۲۵۹۵ روستای استان هرکدام جذابیت خاص خود را دارند و می تواند مقصد گردشگری باشند و باید از حداقل ظرفیت ها برای حضور در عرصه گردشگری استان استفاده کرد.

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.