ﺳﻪشنبه 06 خرداد 1399

معاون میراث فرهنگی کشور  عراق را هم برای ثبت جهانی اورامانات پای کار بیاورید/انجام 50 درصد پرونده ثبت جهانی تاق بستان

  • 26 اردیبهشت 1398
  • 12:26
  • 0 دیدگاه
  • 112 بازدید
  • Article Rating
معاون میراث فرهنگی کشور  عراق را هم برای ثبت جهانی اورامانات پای کار بیاورید/انجام 50 درصد پرونده ثبت جهانی تاق بستان

 

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: 50 درصد پرونده ثبت جهانی تاق بستان انجام شده، اما برای ادامه تکمیل پرونده مشکلاتی میدانی وجود دارد که باید برطرف شوند. 

به روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان کرمانشاه، محمدحسین طالبیان در کارگروه رفع موانع ثبت جهانی اورامانات که امروز (25 اردیبهشت) در استانداری کرمانشاه برگزارشد، با بیان اینکه چندسالی است که موضوع ثبت جهانی اورامانات در دستور کار قرار گرفته، اظهار کرد: هرچند که اقدامات خوبی تاکنون در این منطقه انجام شده، اما برخی از مداخلات و ساخت و سازها کار را برای تکمیل پرونده ثبت جهانی این منطقه سخت کرده است. 

وی تصریح کرد: ساخت و ساز هایی که در دل بافت قدیمی منطقه بوجود آمده موانعی است که باید ساماندهی شود. البته باتوجه به اراده ای که میان مسئولان استان وجود دارد، امیدواریم این امر هرچه سریعتر انجام گیرد. 

معاون میراث فرهنگی کشور مشارکت مردم اورامانات را در آماده سازی این منطقه جهت ثبت جهانی آن بالا خواند و گفت: بسیاری از اقدامات باقی مانده را باید خود مردم اجرا کنند، ما نیز کارهای آموزشی و کارگاه های مختلف را برای آنها برگزار خواهیم کرد. 

وی به وجود میراث های ملموس و غیرملموس در منطقه اورامانات اشاره کرد و افزود: بحث ثبت جهانی منظر فرهنگی و تاریخی این منطقه مربوط به کرمانشاه و یا کردستان نیست، بلکه مربوط به هر دو استان و حتی بخشی از کشور عراق است. 

طالبیان تصریح کرد: استاندار کرمانشاه می تواند با توجه به همجواری این استان با کشور عراق رایزنی هایی را با طرف عراقی در این رابطه داشته باشد و حتی پرونده را با حضور دو کشور برای ثبت ببریم که این موضوع علاوه بر صلح در منطقه، قدرت لابی گری ما را نیز برای ثبت پرونده بالا می برد. 

وی در خصوص مزایای ثبت جهانی یک اثر نیز اعلام کرد: زمانی که اثری به ثبت جهانی می رسد، زمینه تبدیل شدن آن به مقصد گردشگری فراهم می شود، چراکه ثبت این اثر به 35 زبان زنده دنیا ترجمه و به جاهای مختلفی ارسال خواهد شد که از نظر تبلیغاتی نیز مهم است. 

معاون میراث فرهنگی کشور در ادامه از همه دستگاه های دو استان که اطلاعاتی درمورد منحصر بفرد بودن منطقه اورامانات دارند خواست اطلاعات خود را در اختیار میراث فرهنگی قرار دهند تا پرونده ثبت جهانی این منظر کامل تر ارسال شود. 

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات انجام گرفته سالهای گذشته برای ثبت جهانی تاق بستان اشاره کرد و گفت: 50 درصد از پرونده ثبت جهانی تاق بستان تکمیل شده، اما مشکلات میدانی دارد که باید حل شوند. 

طالبیان تاکید کرد: رفع موانع ثبت جهانی تاق بستان مانند اورامانات دردسر بزرگی ندارد، اما موضوعی که ثبت اورامانات را در اولویت قرار داده و آن را متمایز کرده خوشحال کردن مردم این منطقه است.  

وی در ادامه به موضوع محور ساسانی کرمانشاه هم اشاره ای کرد و گفت: در این محور آثار زیادی از معبد آناهیتا تا قصرشیرین وجود دارد که باید آنها را آماده ثبت جهانی کنیم.  

این مسئول همچنین بااشاره به بلاتکلیفی چند دهه ای موزه منطقه ای کرمانشاه اعلام کرد: بنای این موزه به مشکلی تبدیل شده که از گذشته به ما ارث رسیده و به دلیل عدم اختصاص اعتبار مورد نیاز ساخته نشده است. اکنون نیز باید با کار کارشناسی و تشکیل جلسه مشکل آن را مورد بررسی قرار دهیم.

 

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.